Darba vide prasa ievērot arī nerakstītus likumus

darba vide 2017

Darba attiecības, pienākumus un tiesības pamatā nosaka darba līgums un tajā iekļautie punkti, tomēr ir tādas lietas, kas līgumā netiek rakstītas. Bet darba ētika un atrašanās kolektīvā jau automātiski nosaka to, ka ir jādomā par to, kā ievērot arī nerakstītus likumus, it īpaši, ja ikdiena paiet birojā, kur ir cilvēku plūsma, notiek arī klientu apkalpošana.

Darba laikā tikai darba lietas

Droši vien katram, kurš reiz strādājis birojā, būs nācies piedzīvot kādas mulsinošas un traucējošas situācijas, kad kolēģi darba vietā un laikā nodarbojas ar lietām, kas īsti neatbilst darba videi. Tā var būt manikīra veikšana, kosmētikas uzklāšana, zeķu pārvilkšana un citas dīvainas lietas, kas apkārtējiem var likt justies neērti. Tādas lietas jādara aiz slēgtām durvīm labierīcībās vai arī mājās. Darba vidē tikai darba lietas. Tas attiecas arī uz garām privātām telefona sarunām, čatošanu WhatsApp draudzeņu grupā, sludinājumu un sociālo tīklu pētīšanu darba laikā un no darba ierīcēm.

Lai arī ar laiku darba vietā jūtamies arvien ērtāk un kolēģu klātbūtnē brīvāk, tas nenozīmē, ka var šādā veidā pārkāpt pieklājības un cieņas robežas.

Vienmēr pieklājība un cieņa

Savstarpējā komunikācija un ikdienas attiecības ar kolēģiem ir ļoti būtiskas, lai darba vidē visi justos labi. Tas nozīmē, ka nekad nedrīkstētu aizmirst par sasveicināšanos, atvainošanos, pieklājības frāzēm. Familiaritātei arī nav vietas, jo katrs cilvēks ir atšķirīgs, cits introvertāks, cits vairāk ekstraverts, bet tieši vispārējās pieklājības un komunikācijas normas ir tās, kas situāciju notur rāmī. Ja arī ir kādas domstarpības vai pat konflikti, darba vieta ir tā vide, kur šādas lietas jārisina, maksimāli ievērojot cieņu, ētiku un diskrētumu.

Darba videi un amatam atbilstošs apģērbs

Tas ir aktuāls temats vienmēr, jo nav tādu skaidru un visām situācijām piemērotu priekšrakstu par to, kā īsti būtu jāģērbjas birojā. Daudz noteikti nosaka pati biroja politika un darbība sfēra, bet pamatā vienmēr birojos vēlams bijis lietišķais stils, ar to nekad nevar kļūdīties. Drīzāk kļūdas var pieļaut, ja mēģina šīs robežas sapludināt ar citiem stiliem. Vasara vispār ir īsts izaicinājums biroju darbiniekiem.

Skaidrs, ka šorti, kailas kājas, caur apģērbu redzama apakšveļa, pārāk īsi svārki vai kleita un daudzas citas lietas ir tās, kas birojā nav pieļaujamas.

Personīgā higiēna un sakopts izskats

Ja strādā no mājām, tad var atļauties arī apsēsties pie datora ar nemazgātiem matiem un vēl pidžamā, bet biroja etiķete tomēr prasa, lai ķermenis vienmēr būtu kopts, akurāts, bez pārmērīga parfīma aromāta. Ja kolēģu vidū ir kāds, kurš neievēro personīgo higiēnu, tad pārējo biroja cilvēku ikdienu tas var padarīt par tiešām murgu, jo ir grūti kaut kā delikāti par tādām lietām aizrādīt.

Smaids ir vislabāka rota

Garastāvoklis ir katra privātā lieta, var būt, ka mājās ir kādas problēmas, tomēr darba vietā nevar nest iekšā visas šīs emocijas. Tāpēc ir jāiemācās kontrolēt savu noskaņojumu un nodalīt privāto no darba. Smaids ir vislabākais ierocis, ko izmantot ikvienā situācijā. Kad sasveicinies ar kolēģi, kad sarunājies ar klientu, piedalies sapulcē.

Bet tieši smaids bieži vien ir problēma, par ko cilvēki komplekso. Zobu problēmas ir diezgan izplatītas. Bet ar to nav jāsamierinās, laba zobārstniecība var palīdzēt to atrisināt. Tagad taču pieejama zobu balināšana, ortodontija, zobu protezēšana un citas lietas. Un zobu protezēšana jau sen vairs nav tāda kā vecmāmiņu un pat mammu laikos. Tagad ir modernas tehnoloģijas un metodes. Iegūtais rezultāts ļaus celt pašapziņu un nevairīties no smaida un sarunām.

Neizmantot darba ierīces un e-pastu privātām vajadzībām

Darba e-pasts tikai darbam. Tas ir zelta likums. Nevajag arī no darba datora pētīt interneta veikalu piedāvājumus, ko ekrānā izmet Adwords reklāma. Arī neatvērt aizdomīgus failus no darba ierīcēm, jo tagad interneta drošība ir ļoti būtiska.

Vienmēr sakopt aiz sevis

Lai gan šis punkts var nešķist vajadzīgs, jo ir loģisks, tomēr ir cilvēki, kuriem ar to ir grūtības. Ir jāiedomā, lai visās koplietošanas telpās aiz sevis atstātu tīrību. It īpaši tualetē un virtuvē. Arī savu darba vietu vienmēr jātur kārtīgu. Tagad populāri ir atvērta tipa biroji, kur visi strādā vienā lielā telpā, tāpēc tīrība un kārtība ir jo īpaši svarīgs punkts.