Grūtniece darbā — dažas lietas, ko svarīgi zināt

grūtniecība

Grūtniecība nav slimība, ja vien sieviete nav iekļauta riska grupā. Tāpēc līdz ar grūtniecību nekādas īpašas izmaiņas attiecībā uz darba gaitām netiek izdarītas, sieviete turpina veikt savus darba pienākumus. Tomēr ne vienmēr viss ir tik vienkārši. Ir dažādi aspekti, par kuriem vajag padomāt brīdī, kad tiek konstatēts grūtniecības fakts.

 

  • Jāpārliecinās, ka grūtniecība ir normāla un bez apdraudējumiem

 

Ikvienai sievietei, ja ir aizdomas par grūtniecību, jāapmeklē ginekologs, kurš šo faktu konstatē, veic izmeklējumus, ultrasonogrāfiju, analīzes. Tā var konstatēt, vai grūtniecība attīstās, vai auglis mammas vēdērā ir vesels un netiek kādu iemeslu dēļ apdraudēts. Ginekologs arī sniegs tālākas rekomendācijas par dzīvesveidu un arī ar darba vidi saistītus ieteikums atkarībā no tā, kur un kādu darbu sieviete veic. Liela nozīme ir tam, ka tiek izvēlēts uzticams un zinošs ginekologs un ginekoloģijas klīnika, kur strādā ar mūsdienīgākajām metodēm un jaunākās paaudzes aprīkojumu, kā tas ir, piemēram, klīnikā Vasaraudze.lv.

 

  • Grūtniece drīkst darba laikā apmeklēt ārstus

 

Likums paredz, ka sievietei ir tiesības darba laikā apmeklēt ārstus, ja nav iespējas to izdarīt ārpus darba laika. Darba devējam jānodrošina sievietei atbrīvojums no darba pienākumiem tajā brīdī. Tās ir sievietes tiesības. Un grūtniecības laikā ginekologu konsultācija ir nepieciešama regulāri, ir USG pārbaudes, jānodod analīzes, jāmēra asinsspiediens utt. Jādara viss, ko ginekologs ir noteicis par nepieciešamu, lai rūpētos par grūtnieci un gaidāmo mazuli. Darba devējam jārēķinās, ka grūtniece tā dēļ var kavēt darbu. Ginekologs arī var izrakstīt īsāku vai garāku darba nespējas lapu.

 

  • Darba devējam jānovērš visi riski, kas var apdraudēt grūtnieces veselību

 

grūtniece-darbāLikumā nav noteikts, kurā brīdī sievietei būtu darba devējam jāziņo par grūtniecību. Tomēr reizēm tas ir pašas sievietes labā, ja viņa to izdara pēc iespējas ātri, jo darba devējam ir pienākums pielāgot darba apstākļus, lai grūtnieces veselība netiktu apdraudēta. Tas nozīmē, ka viņa nevar celt smagumus, rīkoties ar ķīmiskām vielām, strādāt caurvējā un telpās, kas var ietekmēt viņas veselības stāvokli. Arī ilgstoša atrašanās vienā pozā nav vēlama. Tāpēc, ja darba vide un profesija ir ar paaugstinātu bīstamību vai saistīta ar smagu fizisku darbu, tad darba devējam jārod risinājumi, kā grūtnieci nodarbināt bez šiem riskiem.

Var arī uz laiku nozīmēt citu pienākumu pildīšanai, saglabājot tādu pašu vidējo izpeļņu. Ja nevar nodrošināt citus darba pienākumus, tad uz laiku jāpiešķir atvaļinājums.

 

  • Grūtnieci nevar atlaist no darba

 

Darba devēji grūtnieces un jaunās māmiņas bieži vien uztver kā apgrūtinājumu, tāpēc cenšas atbrīvoties no viņām, izmantojot sieviešu nezināšanu. Atceries, ka grūtnieci nevar atlaist no darba ne grūtniecības, ne dekrēta laikā, ne tikmēr, kamēr viņa  baro mazuli ar krūti līdz bērna divu gadu vecumam. Izņēmums gan ir situācija, ja sieviete izdarījusi pārkāpumus. Darba devējam ir pienākumus saglabāt darba vietu, arī atalgojums nedrīkst tikt samazināts bez sievietes rakstiskas piekrišanas. Situācijās, kad šķiet, ka darba devējs neievēro grūtnieces tiesības, var meklēt palīdzību pie jurista.