Grūtniece darbā

Grūtniecība, ja tā norit atbilstoši normām, nav slimība, tāpēc arī sievietes parasti līdz kādam 7. grūtniecības mēnesim turpina ik dienu doties uz darbu. Ja paveicas, var vēl pirms oficiālā dekrēta laika paņemt arī neiztērēto atvaļinājumu, tad uz darbu nebūs jādodas jau kādas pāris nedēļas ātrāk. Tomēr pirmajos divos grūtniecības trimestros, ja ārsts nav noteicis savādāk, uz darbu tomēr ir jādodas.

Kā jūtas grūtnieces darbavietās? Vai viņām ir īpašas privilēģijas? Vai viņām no kaut kā īpaši jāpiesargās?

Nav noteikta brīža, kad jāpaziņo par grūtniecību

Likums nenosaka, kurā tieši brīdī sievietei būtu jāpaziņo darba devējam par savu grūtniecību. Tas var būt arī neilgi pirms došanās dekrētā. Protams, labā prakse būtu tāda, ka darba devējs to neuzzina tikai dažas dienas pirms dekrēta, jo var būt nepieciešamība atrast sievietei aizstājēju. Protams, laicīga paziņošana var būt pašas sievietes interesēs, tad to droši var darīt jebkurā laikā.

Atvaļinājums jāsaņem pilnā apjomā

Tāpat likums nosaka, ka grūtniecei, kura dodas dekrētā, ir tiesības arī saņemt atvaļinājumu pilnā apmērā, to nedrīkst daļēji pārcelt uz nākamo kalendāro gadu. Darba devēji nereti izmanto pašas sievietes nezināšanu un neievēro viņas likumiskās tiesības.

Grūtniece drīkst atstāt darba vietu, lai veiktu veselības pārbaudes

Darba devējam ir jānodrošina iespēja grūtniecei veikt veselības pārbaudes, ja to nav iespējams izdarīt ārpus darba laika. Ja viņai jāapmeklē ginekologs, kura darba laiks ir tikai tad, kad arī viņai, tad darba devējam ir jāplāno darbi tā, lai grūtniece varētu tikt uz plānotajām pārbaudēm. Biroja darbos nodarbinātās grūtnieces šo savu tiesību parasti var izpildīt bez grūtībām, nopietnāka plānošana nepieciešama tad, ja darbs ir maiņās, pie kādas iekārtas, operatora krēslā, darba vietā, kur cilvēka klātbūtne ir obligāta.

Darba devējam jānovērš jebkuri riski grūtnieces veselībai

Grūtnieces interesēs laikus paziņot par savu stāvokli noteikti ir tad, ja viņas darba pienākumi saistīti ar smagumu celšanu, darbu naktīs, bīstamām vielām un visu citu, kas varētu radīt risku viņas un mazuļa veselībai. Darba devēja pienākums ir novērst visus riskus grūtnieces veselībai. Vajadzības gadījumā viņa uz laiku jāpārceļ darbā, kur nav šādu risku. Ja to nevar nodrošināt, tad ir jāpiešķir īslaicīgs atvaļinājums, saglabājot vidējo izpeļņu. Grūtnieces arī nedrīkst nodarbināt brīvdienās un nakts laikā.

Jāatgādina, ka darba devējs arī nedrīkst grūtnieci atlaist no darba.