Kas ir lāzerterapija un kad to pielieto

Iespējams, jums gadījies dzirdēt par lāzerterapiju, ko samērā plaši pielieto medicīnā. Tomēr bieži vien cilvēkiem nav skaidrs, ko šī procedūra nozīmē, kā tā notiek un kādos gadījumos to sekmīgi var izmantot. Tāpēc esam apkopojuši informāciju par lāzerterapiju. Tā noteikti nav procedūra, kuras laikā tiek kaut kas dedzināts un griezts, kā varētu šķist, izdzirdot to, ka tiek izmantots lāzers. Šai terapijai izmanto zemas intensitātes lāzeru, kas nav tāds pat kā jaudīgie lāzeri, ko izmanto ķirurģijā. 

Ko īsti medicīnā nozīmē lāzerterapija

Lāzerterapija nozīmē zemas intensitātes gaismas iedarbību uz šūnām, aktivizējot tajās pašdziedinošus procesus. Zemas intensitātes lāzers strādā infrasarkanajā diapazonā un var iekļūt 6-7 cm dziļi ķermeņa audos un sasniegt gandrīz visus orgānus. Lāzerterapijas laikā tiek uzlabota šūnu vielmaiņa, mikrocirkulācija, kā arī mazinātas sāpes un iekaisumi, jo paātrinās dzīšanas procesi, uzlabojot pacienta pašsajūtu un ievērojami saīsinot slimošanas laiku un darbnespējas periodu.

Ļoti efektīvi šo terapiju parasti apvieno ar medikamentozu ārstēšanu, panākot, ka slimošanas laiks saīsinās pat par trīs reizēm. Tāpat lāzerterapija var būt ļoti labs palīgs, ja pacienta vecuma vai citu faktoru dēļ nav iespējams izmantot kādu citu ārstēšanas metodi vai terapiju. Lāzerterapija ir pilnībā droša, nekaitīga un pat veselīga, jo sniedz organismam daudzveidīgus uzlabojumus.

Kā notiek lāzerterapijas procedūra

Lāzerterapija notiek kursa veidā, ko katram pacientam individuāli izstrādā speciālists, vadoties no pacienta slimības vēstures, aktuālajiem izmeklējumiem un analīzēm. Starp procedūrām tiek ievēroti ārsta noteikti intervāli. 

Pašas procedūras laikā pacients parasti nejūt neko. Tiešām reti, bet gadās, ka sajūt nelielu siltuma pieplūdi. Parasti uzreiz pēc procedūras pacienti jau ievēro savas pašsajūtas uzlabošanos. Pati procedūra nav gara, vidēji tās ir 10-15 minūtes. Bet kopumā lāzerterapijas kursā tiek veiktas 10 procedūras.

Jāatgādina, ka tā ir medicīniska procedūra, kuru drīkst veikt tikai sertificēts lāzerterapijas speciālists ar piemērotu iekārtu, kā arī tikai pēc pacienta medicīnas datu izvērtēšanas, jo vienmēr pastāv iespēja, ka terapija sniedz pretēju efektu.

Kādu saslimšanu un problēmu gadījumā izmanto lāzereterapiju

Lāzerterapija ievērojami samazina slimošanas laiku un ļauj ātrāk atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Tāpēc šo metodi nozīmē ļoti daudzu slimību un simptomu ārstēšanai. 

Lāzerterapija sekmīgi ārstē dažādas ādas slimības – ekzēmu, psoriāzi, neirodermatītu, herpes, vitiligo jeb depigmentāciju un citas ādas saslimšanas. Lāzerterapiju izmanto arī rehabilitācijas procesā pēc insulta. Procedūra ir noderīga sirds slimību ārstēšanai, kuņģa slimību, pankreatīta un aknu cirozes gadījumā. Tāpat ļoti sekmīgi procedūra tiek pielietota, lai ārstētu bronhītu, bronhiālo astmu un pneimonijas. 

Lāzerterapiju izmanto LOR slimību ārstēšanā, ginekoloģijā, neiroloģijā, zobārstniecībā, kā arī bērnu rehabilitācijā. Lāzerterapiju izmanto arī sporta medicīnā, ja ir pārslodze, traumas, kā arī psihofizioloģiskā stāvokļa aktivizācijai pirms sacensībām. Visi uzskaitītie pielietojumi nebūt nav vienīgie, lāzerterapijas pielietojums ir vēl daudz plašāks, tāpēc šīs metodes popularitāte arvien pieaug.

Kur var veikt lāzerterapiju

Lāzerterapija ir jāveic tikai uzticamā klīnikā pie speciālista, kurš izgājis nepieciešamo apmācību un saņēmis sertifikātu šīs metodes pielietošanai. Arī aparatūrai, kura tiek izmantota, ir jābūt sertificētai. Pirms izvēlēties, kur veikt lāzerterapijus kursu, par šiem faktiem ieteicams painteresēties.

Lāzerterapija pieejama gan lielākajās slimnīcās, gan vadošajās poliklīnikās, piemēram, VCA poliklīnikās Juglā un Pļavniekos. Lāzerterapiju VCA poliklīnikās veic tikai pieredzējuši speciālisti un izmanto jaunākās paaudzes lāzera iekārtas. Pieteikties uz lāzerterapiju šajās poliklīnikās ir pavisam ērti un vienkārši, jo to var izdarīt VCA mājaslapā, kur atliek tikai aizpildīt pieteikumu. Vēlāk ar jums sazinās poliklīnikas reģistratūras darbinieks un precizē vizītes detaļas – vēlamo laiku un vietu. 

VCA poliklīnikas piedāvā vairākus lāzerterapijas veidus – klasisko lāzerterapiju, lāzerlitotripsiju, intravenozo lāzerapstarošanu, lāzerakupunktūru.