Mudini kolēģes pārbaudīt veselību

sieviete pie ārsta

Strādājot vienā kolektīvā, cilvēki agrāk vai vēlāk tomēr iepazīstas arī tuvāk, izveido pat draudzīgas attiecības. Tāpēc sanāk runāt ne tikai par darba tēmām, bet kādreiz apspriest arī kaut ko personiskāku. Vairāk uz šādām sarunām ir tendētas sievietes. Viņas labprāt runā par bērniem, attiecībām, arī veselību. Un tad ir skumji dzirdēt stāstus vai pieredzi, kas nav tā labākā šajās jomās.

Uzzināt par to, ka kāda sieviete cīnījusies ar krūts vai dzemdes vēzi, ir ļoti smagi, jo tas kārtējo reizi atgādina par to, ka šīs slimības joprojām Latvijā ir ļoti izplatītas. Un bieži vien tiek atklātas pārāk vēlu, kad cīņa jau ir ļoti smaga un bieži vien pat bezcerīga. Kas tam ir par cēloni? Viens būtisks faktors bēdīgajai statistikai ir tas, ka sievietes nepietiekami rūpējas par savu veselību, pašsajūtu, un arī profilaktiskos nolūkos ginekologa apmeklējums nav bijis jau sen.

Un tāpēc ir tik svarīgi ikvienā iespējamajā veidā nodrošināt plašāku informāciju par to, arī iedrošināt sev apkārt esošās sievietes regulāri pārbaudīt savu veselību.

Kāpēc gan nevarētu kādā sarunā ieminēties: “Klau, man vakardien bija veselības pārbaude. Vai Tu jau šogad esi bijusi pārbaudīties uz krūts un dzemdes kakla vēzi? Zinu labu klīniku, kur nav garas rindas un ir ginekologs ar lielisku attieksmi!” Kāpēc gan draudzīgā sarunā neiedrošināt apkārtējās sievietes un neatgādināt viņām par šo svarīgo pienākumu pret savu veselību?

Vesela sieviete ir ieguvums gan sabiedrībai, gan ģimenei

sieviete pie ārsta vizītē

Šobrīd uz sieviešu pleciem ir ļoti daudz pienākumu, viņas cenšas apvienot karjeru ar laimīgu ģimenes dzīvi, kā arī būt sabiedriski aktīvas. Un viņām tas labi izdodas. Tāpēc kopumā visiem ir izdevīgi, ka sievietes ir veselas, laimīgas un apmierinātas ar savu dzīvi, jo tā viņas vairāk paveic, prot mājās radīt omulīgu sajūtu un nenogurst no visa šī aktīvā dzīves virpuļa.

Slavējamas ir sociālās kampaņas, kas arvien vairāk un skaļāk runā par šīm bīstamajām slimībām, kas skar nepiedodami daudz sieviešu. Un mirstības statistika ir ļoti skumja. Tik vien kā laicīga vizīte, kuras laikā ginekologs veic visus nepieciešamos izmeklējumus, var izglābt pat dzīvību. Un reizi gadā būtu jāapmeklē ne tikai ginekologs, bet arī noderētu vispārēja veselības pārbaude, kas sniedz detalizētu ieskatu visu orgānu darbībā un rādītājos, nosakot, kuras ir riska zonas, kādus piesardzības pasākumus vai izmaiņas dzīvesveidā vajadzētu veikt, lai nākotnē izvairītos no nopietnākām veselības problēmām.

Valsts apmaksāti izmeklējumi

Jau kādu laiku veiksmīgi ir ieviesta krūts un dzmdes kakla vēža skrīninga porgramma, kas sievietēm katru trešo (dzemdes kakla vēzis) un otro gadu (krūts vēzis) uz deklarēto dzīvesvietu nosūta uzaicinājumu uz apmaksātām pārbaudēm. Ar šo uzaicinājumu sieviete var saņemts valsts apmaksātus izmeklējumus un analīzes. Aicinājums ir derīgs līdz brīdim, kad ir saņemts nākamais.

Ja jau šaja gadā pārbaudes ir veiktas par saviem līdzekļiem, tad uzaicinājumu droši var izmantot nākamajā gadā. Arī šī programma ir pamudinājums sievietēm vairāk padomāt par savu veselību.