Sievietes vīriešu pasaulē

sieviete skatās uz pilsētu

Sievietes par savu līdztiesību vīriešu pasaulē ir cīnījušās gadsimtiem. Un beidzot varētu teikt, ka pēdējais gadsimts nesis šajā cīņā pamatīgu izrāvienu un arī jūtamus rezultātus, jo principā sieviete no likuma viedokļa ir līdzvērtīga vīrietim. Un diskriminācija šajā ziņā ir sodāms pārkāpums. Katru dienu varam redzēt sievietes dažādās profesijās un dažādos amatos, kas varbūt vēl pirms vairākām desmitgadēm nešķistu pieņemami.

Tomēr, lai kā arī negribētos to atzīt, biznesa vide joprojām lielā mērā ir vīriešu pasaule, kurā sievietēm izdzīvot un gūt panākumus ir daudz grūtāk, jo jāpārvar tās barjeras, ko gribot negribot rada dzimums.

Sievietēm joprojām zemāks atalgojums nekā vīriešiem

Par to pašu darbu un amatu sievietes joprojām daudzās situācijās saņem mazāku atalgojumu nekā vīrieši. Par to runāts daudz un visā pasaulē. Šo tematu ik pa laikam aktualizē vadošos amatos esošas sieviets, kuras grib cīnīties ar šo netaisnību. Centrālās satistikas pārvaldes publiskotajos datos redzams, ka, piemēram, 2015. gadā sieviešu vidējā mēneša bruto samaksa bija par 16,2% mazāka nekā vīriešiem.

Tomēr ir jomas, kurās šī atšķirība ir izteikti lielāka. Viena no tām ir finanses un apdrošināšana, kur atšķirība ir pat 37,8%. Bet nevar apgalvot, ka šāda situācija ir visās nozarēs, ir dažas jomas, kur sievietēm alga ir līdzvērīga vīriešu saņemtajai algai, bet kopumā tendence ir tāda, ka sieviešu darbs tiek novērtēts zemāk, kā arī ienākumu apjomu ietekmē tas, ka sievietes ir tās, kurām jāvelta laiks bērna iznēsāšanai, dzemdēšanai un audzināšanai, kā arī sievietes uzņemas vairāk ar mājsaimniecību saistīto pienākumu, tādā veidā samazinot padarītā darba apjomu un stundas.

Sievietei ir tiesības lemt par savu ķermeni un nepakļauties stereotipiem

Neskatoties uz to, ka sieviešu tiesības ir norma, tāpat neizbēgami ir stereotipi, kas valda starp dzimumiem. Sievietei obligāta ir sievas un mātes loma, viņai ir jādzemdē bērni. Tas ir sabiedrības spiediens, kam pakļautas sievietes. Tomēr katrai sievietei pašai vajadzētu būt tiesībām lemt par to, vai viņa vispār to vēlas. Sievietes, kas izvēlas karjeru, bet nevēlas bērnus, tiek nosodītas. Tāpat neiecietīgu attieksmi saņem arī tās sievietes, kuras apvieno mātes lomu ar vadošu amatu. Viņām daudz vairāk jācīnās, lai sevi pierādītu.

Labi, ka mūsdienu medicīna, it īpaši ginekoloģija ir tik attīstīta, ka var piedāvāt efektīvas metodes un iespējas, kā sievietei pašai būt noteicējai pār sava ķermeņa procesiem. Ginekologs var palīdzēt izvēlēties efektīvāko kontracepciju, kas ļauj pašai kontrolēt, vai un kad dzemdēt bērnus.

Ko sievietes vispār saprot? Lai paliek virtuvē un bērnistabā! — šāda attieksme par nožēlu ir daudzviet jūtama joprojām. Ir vides, kur vīrieši īpaši negrib ielaist spēcīgas un gudras sievietes. Tomēr jācer, ka tas mainīsies, jo sievietēm ir liels potenciāls dažādās jomās. Un tas ir resurss, kas jāizmanto, lai padarītu šo pasauli labāku un daudzveidīgāku.

Vizuālo faktoru nevar izslēgt

Lai arī kā to gribētos, ja jau runājam par dzimumu līdztiesību, tomēr dzimumu faktors nav izslēdzams tieši tāpēc, ka ķermeniskais veidols sievietēm un vīriešiem ir atšķirīgs. Un darba vidē tas tāpat ir aktuāls. Ir jāpieliek pūles, lai saglabātu cieņpilnu un brīvu vidi. Skaistas sievietes vienmēr piesaista vīriešu skatienus, tomēr tam nebūtu jākļūst par šķērsli vai iemeslu, kāpēc tiek pieņemti kādi lēmumi. Tāpat sievietēm darba vietā nav jāsajūt nekādi seksuāli impulsi — uzmākšanās, piezīmes, aizkaroši komentāri.

Esot publiskā vidē, sievietes īpaši rūpējas par savu izskatu, jo ir visu acu priekšā. Tiek izmantotas iespējas, ko piedāvā kosmetoloģija, pat plastiskā ķirurģija. Nav noliedzams, ka izskatam ir liela nozīme panākumos, tas attiecas arī uz vīriešiem. Tāpēc plastiskā ķiruģija un citas metodes nav nekas neparasts.